Minione stulecie było usiane wojnami, epidemiami, represjami, różnymi katastrofami i wieloma innymi przykrymi wydarzeniami. Jednocześnie stulecie to przyniosło też wiele pozytywnych rocznic, odkryć i wynalazków. Do tej listy można by zaliczyć dekolonizację, powstanie samolotu i samochodu, loty w kosmos i na Księżyc oraz ogromny postęp w rozwoju medycyny.
Wielkie umysły ludzkości nie potrzebowały całkowitego spokoju i stresu, nigdy nie zaprzestały swojej działalności nawet w najtrudniejszych czasach. I udało im się całkowicie zmienić świat. A dzisiejsze pokolenie nie wyobraża sobie swojego życia bez rzeczy, które stały się nawykowe i powszechne, nie zastanawiając się nawet nad ich pochodzeniem. Oto kilka uderzających przykładów.
Bracia Wright na zawsze zostaną zapamiętani w historii jako pionierzy kontrolowanych podróży lotniczych. Wydarzenie to, które miało miejsce w 1903 roku, stało się impulsem do szybkiego rozwoju światowego lotnictwa. Nasi współcześni korzystają z samolotów równie często jak z pociągów czy innych środków transportu, uznając latanie za najszybszy i najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się między miastami i krajami.
„Serpentynę” lub „zamek błyskawiczny” przedstawił światu Gideon Sunback w 1913 roku. A, warto zaliczyć ją do światowych wynalazków, ponieważ raz na zawsze zmieniła trendy w modzie i projektowaniu odzieży na skalę światową.
Odkrycie insuliny wszyscy zawdzięczamy kanadyjskiemu lekarzowi Frederickowi Bantingowi. Hormon ten stoi na straży zdrowia i życia diabetyków od 1922 roku i do dziś nie ma swojego odpowiednika ani godnego zamiennika.
Twórcą telewizji był Szkot John Logie Baird. Od 1925 roku telewizja stała się integralną częścią życia ludzi, zszokowanych początkowo możliwością czytania wiadomości z gazet i radia oraz oglądania filmów z zacisza własnego domu.
Pierwszym antybiotykiem na świecie była penicylina, opracowana przez brytyjskiego biologa Aleksandra Fleminga poprzez wyodrębnienie jej z grzybów pleśniowych. Wybitny naukowiec otrzymał najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Nobla. Pojawienie się tego innowacyjnego leku umożliwiło walkę z wieloma chorobami, w tym z gruźlicą, kiłą i gangreną.
„Ojcem bomby atomowej” był szef projektu budowy broni jądrowej na Manhattanie, Amerykanin Robert Oppenheimer. Zachowały się słowa fizyka, wypowiedziane po pierwszej próbie: „Jestem śmiercią, niszczycielem światów”.
Drogę w kosmos utorował w 1961 roku Jurij Gagarin, który zawsze będzie bohaterem. Chłopcy urodzeni w czasach Związku Radzieckiego wszyscy marzyli, by zostać astronautami.
Mysz komputerowa została zaprezentowana na targach w Kalifornii w 1968 roku. Wynalazek Douglasa Engelbarta umożliwił sterowanie kursorem i wysyłanie poleceń do maszyny. Po licznych modernizacjach i ulepszeniach przybrał znaną sobie formę i funkcję.
Najpopularniejsza i najbardziej poszukiwana wyszukiwarka pojawiła się w 1998 roku dzięki staraniom Larry’ego Page’a i Sergeya Brina.