Wysiłki Microsoftu w dziedzinie filantropii, edukacji i równości społecznej są dobrze znane, ale już wkrótce firma zamierza wnieść jeszcze większy wkład w rozwój ludzkości w dziedzinie zdrowia. Biorąc pod uwagę niedawną epidemię wirusa Ebola w Afryce i Europie oraz obecny wirus MERS w Korei Południowej, nie dziwi fakt, że wielu inteligentnych ludzi myśli o stawieniu czoła chorobom. Do tej walki włącza się również Microsoft Research ze swoim projektem Premonition.
Ten projekt badawczy o średnim zasięgu ma pomóc władzom takim jak WHO w wykrywaniu i powstrzymywaniu chorób w ich wczesnym stadium. Project Premonition obejmuje szereg technologii jeszcze nieopracowanych (jak półautonomiczne drony), które mogą pojawić się w ciągu najbliższych pięciu lat.
Projekt opiera się na idei, że komary, które żyją w wielu częściach planety, są często najważniejszą metodą rozprzestrzeniania się chorób, a dzięki ich analizie można znaleźć choroby na początku ich rozprzestrzeniania się.
To właśnie ta druga część – aktualne sygnały ostrzegawcze o zbliżającej się epidemii – jest kluczowa w zapobieganiu jej rozprzestrzeniania się, twierdzą badacze z Microsoftu. Dobrym przykładem jest niedawna epidemia wirusa Ebola, która rozpoczęła się w odległych miejscach, z długim czasem pomiędzy początkowym rozprzestrzenianiem się a gwałtownym wzrostem, który później wstrząsnął światem. Gdyby choroba została wykryta wcześniej, być może nie doszłoby do epidemii.
Projekt Premonition proponuje znalezienie i zbadanie populacji komarów we wszystkich częściach planety, co mogłoby pozwolić naukowcom na poznanie rozprzestrzeniania się choroby poprzez znalezienie jej śladów albo w samych komarach, albo w wypijanej przez nie krwi.
Ale żeby to zrobić, świat potrzebuje lepszych pułapek na komary. Te obecnie stosowane są drogie, zależą od konkretnych substancji jako przynęty i wyłapują wszystkie owady bezkrytycznie. Zespół Microsoft Research wraz z przedstawicielami uczelni i naukowcami zajmującymi się zdrowiem pracuje nad nowymi, lżejszymi, tańszymi i lepszymi pułapkami. Gdy będą gotowe, zaoszczędzą naukowcom niezliczonych godzin pracy w laboratorium.
Krok drugi: autonomiczne bezzałogowe drony – maszyny latające. Aby dostarczać i zbierać nowe pułapki na całym świecie, nawet w najbardziej odległych zakątkach, zespół badaczy w ramach pięcioletniego projektu Premonition buduje półautonomiczne drony, które mogą dokonywać dostaw, będąc jednocześnie bezpieczne dla ludzi i zwierząt.
Krok trzeci: dostarczyć komary do laboratorium, gdzie zostaną przeanalizowane dzięki mocy technologii chmury. Zazwyczaj badacze szukają konkretnych bakterii i wirusów, ale dzięki ogromnej mocy technologii chmury mogą teraz analizować pełną gamę chorób, z których wiele jest jeszcze nieznanych, występujących u komarów i nie tylko. Może to doprowadzić do nowych metod leczenia i diagnostyki, nie mówiąc już o głębszym zrozumieniu wszystkich czynników wpływających na nasze zdrowie.
Każdy z tych kroków samodzielnie mógłby być dobry dla społeczeństwa, ale w połączeniu Microsoft chce stworzyć potężne narzędzie, które powinno uczynić przyszłość każdego z nas nieco bezpieczniejszą.