Kwantowa transmisja danych

Kwantowy Internet: które kraje już budują przyszłą sieć?

Koncepcja kwantowego Internetu, opartego na mechanice kwantowej, zyskuje coraz większe znaczenie w dziedzinie komunikacji i cyberbezpieczeństwa. W odróżnieniu od klasycznych sieci, kwantowa transmisja danych pozwala na natychmiastowe wykrywanie prób podsłuchu i oferuje potencjał do stworzenia całkowicie bezpiecznych połączeń. W lutym 2025 roku kilka państw prowadzi już intensywne prace nad wdrożeniem takich rozwiązań. Sprawdźmy, kto znajduje się na czele tego wyścigu technologicznego.

Chiny: lider w dziedzinie kwantowej komunikacji

Chiny od kilku lat dominują w globalnym wyścigu o rozwój infrastruktury kwantowego Internetu. Już w 2016 roku uruchomiono pierwszy kwantowy satelita „Micius”, który umożliwił bezpieczną transmisję danych między Pekinem a Wiedniem. Obecnie kraj buduje ogólnokrajową sieć kwantową o długości ponad 3000 kilometrów, łączącą główne miasta – Pekin, Szanghaj, Jinan i Hefei.

W lutym 2025 roku Chiny testują nową generację satelitów kwantowych i rozwijają systemy opierające się na tzw. dystrybucji klucza kwantowego (QKD – Quantum Key Distribution), co znacząco zwiększa poziom bezpieczeństwa komunikacji państwowej i wojskowej.

Współpraca między instytutami naukowymi a sektorem obronnym jest w Chinach bardzo rozwinięta, co sprawia, że technologia rozwija się nie tylko w środowiskach akademickich, ale też w strukturach strategicznych.

Infrastruktura kwantowa w praktyce

Chińskie linie światłowodowe dla kwantowego Internetu są już aktywne na niektórych trasach i służą do bezpiecznej transmisji danych między urzędami państwowymi. Prace nad pełną integracją tej technologii z istniejącymi systemami są zaawansowane – celem jest stworzenie autonomicznej, całkowicie zaszyfrowanej komunikacji narodowej.

W lutym 2025 roku testowane są też pierwsze komercyjne usługi dla banków i firm z sektora finansowego, które wymagają maksymalnego bezpieczeństwa transmisji danych. Technologia QKD staje się standardem w tego typu instytucjach.

Dzięki silnym inwestycjom rządowym Chiny dążą do tego, by do 2030 roku stworzyć pierwszą na świecie pełnowymiarową sieć kwantowego Internetu.

Unia Europejska: konsorcja i projekty badawcze

Unia Europejska przyjęła strategię rozwoju kwantowego Internetu w ramach programu Quantum Flagship. W 2021 roku rozpoczął się projekt EuroQCI (European Quantum Communication Infrastructure), którego celem jest budowa bezpiecznej kwantowej infrastruktury komunikacyjnej w całej Europie.

Do lutego 2025 roku wiele państw członkowskich zainicjowało własne komponenty sieci EuroQCI – między innymi Niemcy, Francja, Holandia i Włochy. Przykładem jest Francja, która ogłosiła wdrożenie pierwszych lokalnych węzłów QKD w Paryżu oraz integrację z satelitą europejskim IRIS².

UE kładzie szczególny nacisk na interoperacyjność – czyli spójne działanie wszystkich elementów sieci w różnych krajach, co zwiększa jej skalowalność i efektywność.

Współpraca publiczno-prywatna

Wiele projektów UE rozwija się dzięki współpracy z przemysłem – zwłaszcza z firmami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem, telekomunikacją i badaniami kwantowymi. Firmy takie jak Thales, Orange czy Deutsche Telekom odgrywają kluczową rolę w testowaniu zastosowań komercyjnych tej technologii.

Obecnie trwają testy łączenia systemów QKD z klasycznymi protokołami szyfrowania, co ma na celu stworzenie tzw. hybrydowego bezpieczeństwa transmisji. Dzięki temu możliwa będzie płynna transformacja istniejących systemów do nowej ery komunikacji.

UE planuje, że do 2027 roku pierwsze transgraniczne połączenia kwantowe zostaną udostępnione w ramach systemu EuroQCI dla instytucji rządowych i wybranych sektorów gospodarki.

Kwantowa transmisja danych

Stany Zjednoczone: priorytet narodowego bezpieczeństwa

W USA rozwój kwantowego Internetu uznawany jest za jeden z filarów przyszłościowego bezpieczeństwa narodowego. National Quantum Initiative Act z 2018 roku oraz plany Quantum Internet Blueprint z 2020 roku wyznaczyły kierunek rozwoju tej technologii w kraju.

W lutym 2025 roku Departament Energii oraz laboratoria narodowe, takie jak Argonne i Oak Ridge, kontynuują testowanie sieci kwantowych w ramach projektu U.S. Quantum Network. Celem jest połączenie ośrodków badawczych i instytucji federalnych w bezpieczną kwantową sieć komunikacyjną.

USA koncentruje się również na rozwoju oprogramowania i architektury wspierającej funkcjonowanie kwantowej transmisji danych w środowisku mieszanym, czyli z klasyczną infrastrukturą sieciową.

Wkład uczelni i sektora prywatnego

W realizację projektów zaangażowane są prestiżowe uczelnie, takie jak MIT, University of Chicago oraz Yale. Współpracują one z firmami technologicznymi, takimi jak IBM, Amazon Web Services czy Google, które rozwijają własne rozwiązania kwantowe w zakresie cloud computing i bezpieczeństwa danych.

Prace skupiają się m.in. na wdrożeniu rozproszonych systemów QKD oraz stworzeniu nowej klasy protokołów zabezpieczających transmisję w czasie rzeczywistym.

USA deklaruje, że do 2035 roku planuje stworzyć działającą sieć kwantową dla wszystkich kluczowych agencji federalnych, z możliwością jej rozszerzenia na partnerów międzynarodowych.